avagy: egy királycsináló pitiáner bosszúja

 

Egy mese, amiben - egyelőre úgy néz ki, hogy - nem a jó győz a gonosz felett.

 
Egyszer volt… Hol nem? Volt egyszer egy nagyon törekvő firkász. Nem volt sem túl szép, sem túl tehetséges, de legalább könnyen kapható és ezáltal jól informált. Igyekezett minden politikussal szoros kapcsolatot kialakítani. Kivel ilyet. Kivel olyat. Ha kellett ivott, ha kellett evett velük. Aludni ritkán aludt.
 
Történt egyszer, hogy megsúgta neki egy alvócimborája, hogy az öreg király napjai megvannak számlálva. A másik elszólta magát a bugyborékoló langyos vízben, hogy az utódjelöltnek média segítségre van szüksége, hogy a neve közszájon forogjon. A közszájon forgás nagyon ment a firkászunknak, ezért megkereste és szakmai tanácsokkal látta el – kéretlenül is - a királyfit.
 
Pár héten belül a csapból is az új királyjelölt neve folyt. Ömlengve zengedezett róla az ország összes kerületi és városi lapja. Idejét lekötötték a beszédek és az interjúk. Országjáró hakni körútjára magával vitte újdonsült média-tanácsadóját is, aki addigra elhitte magáról, hogy ő csinál majd uralkodót a királyfiból.
 
A koronázás után a firkász felhagyott eredeti mesterségével, mert belekóstolt az udvar lakájainak kényelmes életébe. Megtetszett neki a tanácsadói semmittevés. Sokat mutatkozott az új király társaságában. Szerette, ha a lapokban ő is látszik a háttérben. Ezeket a képeket rendszeresen kivágta és egy albumba ragasztgatta.
 
Persze voltak, akik ezt a szerepet látván megkeresték őt, hogy segítsen nekik a kiskapun bejutni a királyhoz. Ő pedig mindenkinek mindent megígért. Persze nem ingyen. Embereket emelt maga mellé, majd dobott vissza a semmibe. Életeken gyalogolt át és családokat tett tönkre. Mindezt persze a király tudta nélkül. A trón mögött.
 
Egy nap egy lovag megálmodta, hogy kulturális menhelyet épít az ország szép nyomorúságában tengődőinek. Meg is találta a megfelelő helyet egy a várhoz közeli birtokon. Az épület romokban. De a galambhullák bűze ellenére meglátta benne azt, amit keresett. Elkezdte évekig tartó munkáját. Katonáival követ hordott és maltert kevert. Festett és vakolt. Takarított és épített.
 
Egyszer a firkász hallván a dologról fantáziát látott benne és felajánlotta a lovagnak a befolyását. Segített is. Pénzt és elvi támogatást is szerzett a jó ügynek. Ha kellett a minisztereket és talpnyalókat fenyegetett be, hogy befeketíti őket a király vagy a sajtó előtt. Mint egy hadvezér tört a cél felé, míg el nem érte. Megnyitottak. Igaz a birtok tulajdonosa még nem adott róla nekik papírt, hogy azon a helyen tevékenykedhetnek, de szóban örömmel megígérte. A lovag a katonáival berendezte és kezelte a menhelyet. Jöttek is az emberek. Napról-napra egyre többen. Mindenki csak dicsérte az ötletet és a megvalósítását. A szomszéd országok királyai követeket küldtek, hogy megnézzék mi ez a csoda, ami azon a birtokon született.
 
A firkász viszont nem akarta kivenni a részét a napi feladatokból. Ahhoz nem volt kedve. Viszont elvárta volna, hogy a katonák hajbókoljanak előtte és még tizedet is fizessenek neki az adományokból. Hatalmát gyengének érezvén úgy döntött, hogy erejét fitogtatva elkezd valami kegyetlen - sértett női és szakmai hiúságból eredő - játszmát. 
Ennyit a meséről…
 
Míg mások a napi életét szervezték a menhelynek, addig a firkász a királynak beszámolt arról, hogy milyen remek dolgot alkotott. Ő. Egymaga. De most az a hűtlenül áruló lovag elakarja bitorolni tőle, amit ő kínkeservesen felépített a szegényeknek.
 
A király hitt a hazugszónak és elhatározta, hogy elveteti a menhelyet a lovagtól. De ehhez a birtok tulajdonosát is a lovag ellen kellett valamilyen eszközzel fordítani. Ment is a szópárbaj rendesen. Hitről és adott szóról. Árulásról és megalkuvásról. Mígnem a földbirtokost egy este váratlanul elvitte a zsandár. A magára maradt szolgák pedig nem tudták mit tegyenek, ezért tanácsot kértek a királytól, aki oldalán a fülbesúgó firkásszal kegyesen kiadta a rendeletet, hogy a lovag legyen száműzve az általa megálmodott, kitalált, felépített, berendezett és folyamatosan csinosított helyről. Amit persze a firkász azonnal a földdel tesz majd egyenlővé, mert ha az övé nem lehet, akkor ne legyen senkié. 
Mint az építőkockákkal játszó kisgyermek. 
Épít, hogy rombolhasson.
 
Hogy mi a mese tanulsága? 
Nem tudom, mert sem a lovag, sem a katonák nem adták még fel!
 
Szerintem…
 
(Persze a fent említett jelenség és a személyek csupán a képzelet szüleményei. 
Valódi élő alakokkal és eseményekkel való hasonlóság csak a véletlen műve lehet.)

 


Szerző: Kökényesi Gábor  2009.03.17. 17:45 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://jerrymouse.blog.hu/api/trackback/id/tr131007897

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása